24 Ekim 2012 Çarşamba

İşyeri SSK Primimi Ödemiyor Ne Yapmam Lazım

Bir işyerinde çalıştığınızda SSK primlerinin ödenmesi şartı vardır. Fakat bazı durumda işverenler SSK primlerini çeşitli nedenlerden dolayı ödemeyebilirler. Bu yazıda İşverenlerin hangi şekilde SSK primleri ödemediğini ve çalışanın bu gibi durumlarda ne yapması gerektiğine dair bilgi vereceğiz.


Sayın okurlarımız ilk önce yapmanız gereken şey ssk primlerinizin yatıp yatmadığını sorgulamak için lütfen aşağıdaki linkimizi tıklayarak yazımızı okuyunuz.

Ssk Gün Sorgulama


PRİM ÖDENMEMİŞ ESKİ YILLAR İÇİN DAVA AÇMAK
Bir kişi primlerinin ödendiğini sandığı uzun bir süre sonunda örneğin emekliye ayrılacakken çalıştığı zamanlarda SSK primlerinin yatırılmadığını öğrendiğinde ne yapmalı? Eğer çalışanın elinde çalıştığı zamana, prim ödeneceğine dair kanıtlar varsa bu sorunun cevabı çok kolay. Çalışanın işverene dava açması yeterlidir. Çalışan avukat aracılığıyla gerekli belgeler ile işverene mahkeme kararı ile eski döneme ait primleri ödettirebilir.


İşyeri SSK Primimi Ödemiyor Ne Yapmam Lazım


İŞ YERİM SSK PRİMİMİ ÖDEMİYOR NE YAPMAM LAZIM
İşverenlerin ssk primlerinden kurtulma yollarından biriside ücreti size elde vermesidir. Bu gibi durumlarda kanıtınız yoksa yapılabilecek bir şey yoktur. Bazı işverenler ise size ücretinizin bir kısmını bankaya yatıracağını bir kısmını ise elden vereceğini söyler. Bu sayede işveren SSK primlerini az miktarda ödemiş olur. Bu gibi durumlarda elden aldığınız parayı kanıtlamanız gerekiyor. Eğer ücret bir zarfta veriliyorsa zarfın üzerinde maaş bilgileriniz, şirketin adı vs.. gibi orada çalışıp bu ücretin maaşınız olduğuna dair belgeler içermesi gerekiyor. Bu belgeler sayesinde dava açabilir ve eksik olarak yatırılmış priminizin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Eğer zarfta kanıt yerine geçebilecek herhangi bir belge, yazı yoksa yapılabilinecek bir şey yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder